Obezita u dětí – strašák současnosti

Obezita je velice časté civilizační metabolické onemocnění, se kterým jdou ruku v ruce další choroby jako vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, cukrovka, a dokonce i dna. Tyto nemoci se bohužel nevyhýbají ani dětem. Může za to současný styl života s malým množstvím pohybu, s přemírou jídla, sladkostí a sladkých nápojů.

Bludný kruh

Obezita dítěte, samozřejmě pokud není důsledkem nějaké nemoci, je plně v rukou rodičů. Dítě nemá možnost nakupovat potraviny, ani si samo nevaří. Je závislé na tom, co k obědu, k večeři či svačině dostane od rodičů.

Přitom dítě svojí obezitou velmi trpí – ostatní vrstevníci se mu vysmívají, samo cítí, že je málo pohyblivé, že v běhu nestačí ostatním atd. Svléknout se do plavek je pro mnohé pak skutečné trauma. Vzniká tak nebezpečný nedostatek sebedůvěry, který brání chovat se jako ostatní děti, a tak se obézní jedinec vyčleňuje z kolektivu stále víc a víc.

Jiné nebezpečí přichází v pubertě, především u dívek. Jejich tloušťka pro ně začne být nesnesitelná, potřebují se líbit, být středem pozornosti, nikoli terčem posměchu. Dívky se ze dne na den rozhodnou, že tento stav změní, a nemají trpělivost čekat měsíce, než zhubnou pomocí diet, jiného způsobu stravování nebo pohybu. A tady přichází riziko mentální anorexie.

Omyly a chyby

„Oni z toho vyrostou“ – to je velice častá omluva dospělých. Ale dětská obezita zásadně zkracuje dětství, způsobuje psychické problémy a metabolické změny. Je nutné, aby správné stravovací návyky přijala za své celá rodina – nemůžeme chtít po dítěti, aby drželo dietu, aby se omezovalo, aby se nepřejídalo, aby cvičilo, když sami jíme velmi nezdravě a téměř se nehýbeme.

Obezita dětí v ČR

Podle nedávných průzkumů je v České republice asi 14 % dětí s nadváhou a zhruba 7 % dětí s obezitou. To rozhodně nejsou potěšující čísla. Navíc se za posledních asi 25 let počet obézních dětí ztrojnásobil. Pouze 1 % dětí si uvědomuje, co to je zdravá strava – tedy jíst 5x denně různorodou jídlo.

Nejoblíbenější dětské jídlo

Nejoblíbenějším jídlem českých dětí jsou hranolky, pizza, hamburger a další fast foodové pokrmy, které děti nejraději zapíjí coca-colou či jinými přeslazenými nápoji. Že nemáte v blízkosti žádné fast foody? Tak se podívejte, co vaše děti jedí. Možná ani tradiční poctivá česká strava jako vepřo-knedlo-zelo nebo knedlíky či buchty se švestkami neprospívají vašim dětem tak, jak by bylo záhodno.

Snídej jako král

Staré přísloví je stále stejně platné. Naše babičky na snídani také nezapomínali. Že na snídani nemáte čas? Tak si ho udělejte!

Na britské univerzitě proběhl výzkum 15 tisíc dětí narozených po roce 2000. Vědci dospěli k závěru, že jedinci, kteří nesnídali, byli obézní dvakrát častěji, než děti, které pravidelně dostávají snídani. Snídaně a zdravá svačina je prostě pro děti dobrý základ pro celý den.

Obezita u dětí – strašák současnosti patří do témat
  • annicka 13.10.2013 20:06:17

    Zdravá a vyvážená snídaně nebo svačinka představuje pro mnoho dětí velký problém. Buď vůbec nesnídají a nesvačí, nebo vytáhnou o přestávce čokoládové tyčinky, kupované bagety a koblihy. Při takovém způsobu stravování přijmou však více energie, než je potřeba. A pokud se jedná o dlouhodobý stav, hrozí jim nadváha nebo dokonce obezita. Tělo si totiž přebytečnou energii začne ukládat.
    Menším dětem připravují svačiny převážně rodiče, ale ti starší o ni někdy přestanou mít zájem. Nepřipadá jim dostatečně „cool“. Rodiče rezignují a vybaví „puberťáka“ finančním obnosem se slovy, tak si něco kup. Pak následuje nákup koblih, koláčů, čokolády, bonbónů, párků v rohlíku, hamburgeru či bagety z automatu. K tomu ještě nesmí chybět sladká limonáda v plechovce.
    Zkuste dětem navrhnout, že svačiny budou připravovat společně s vámi. Jednak budete mít kontrolu nad tím, že svačina je nutričně vyvážená a děti si zároveň vyberou to, co určitě snědí. Vyhnete se tak tomu, že svačina skončí v odpadkovém koši či zmačkaná na dně školní aktovky.
    O dětském stravování, přípravě svačin a vhodných pohybových aktivitách se dozvíte řadu užitečných informací na www.zijzdrave.cz.


Nadváha a obezita patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Nadváha a obezita

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku