Jak zůstat fit o vánočních svátcích

Vánoce jsou za dveřmi a předvánoční shon a stres vrcholí. Během pár dnů zabalíme poslední dárky a navaříme nepřeberné množství dobrot, které nesmí chybět na vánoční tabuli. Musí však Vánoce nutně znamenat každoroční boj s přemírou kalorií?

Znovu se přiblížily svátky hojnosti, doba, kdy si mnozí z nás nevázaně užívají přeplněných stolů a berou jako samozřejmost prostý fakt, že nový rok začneme s pěknými pár kily navíc. A kdo se udržel na Vánoce, obvykle to dohoní na Silvestra. Proč si každoročně dobrovolně, bez výčitek svědomí a navíc s chutí, huntujeme zdraví a žaludek?

Vařte a pečte s rozumem

Všichni to známe, každý rok je to téměř stejné. Kila vánočního cukroví, ať je nás doma deset nebo tři. Pečeme spousty druhů a spousty krabic, aby nás nepomluvili příbuzní, abychom snad nakonec “netrpěli nedostatkem“, abychom se zavděčili dětem.

Stejně tak bramborového salátu většinou připravíme takové množství, že bychom mohli pozvat celou ulici a ještě by zbylo. Několik kaprů a hromady řízků, spousty chlebíčků a hlavně tuny sladkostí, zkrátka pravé, nefalšované obžerství. Proč vlastně?

Na dobrotách vánoční tabule bychom si měli pochutnat a jíst je s chutí. Mít vánoční cukroví na stole ještě v březnu, nebo jím plnit popelnice přece musí zakalit všechnu radost, kterou jsme z něj měli při pečení, a tak je to i se vším ostatním.

Použijte lehčí a zdravější suroviny

Je krásné dodržovat tradice, ale je rozhodně zajímavé občas je oživit něčím novým a méně obvyklým. K tomu se mnoho lidí uchyluje právě o Vánocích. Těžký bramborový salát a smažený kapr nevyhovuje každému, a tak bývá nahrazen třeba kuřecími řízky nebo méně tučnou rybou připravenou jen na másle, pro bramborový salát je možné použít jogurt místo majonézy.

Na spoustu zdravějších možností je možné narazit i v receptech na sladkosti. Vyzkoušejte celozrnnou mouku nebo hnědý cukr, sušené ovoce, méně tučných krémů nebo ovesné vločky. Během svátků zkuste jíst s mírou, dejte si např. pár kousků cukroví jen k odpolední kávě, není nutné je denně snídat i svačit a ládovat se jím ještě večer u televize.

Pohyb, sport a čerstvý vzduch

Mráz ani sníh nejsou omluvou pro příliš dlouhé lenošení, kterému se oddáváme ve vánočních dnech volna, obvykle na pohovce před televizí. Nemusíte zrovna denně pořádat výpravy na běžkách, ale aspoň krátká procházka na čerstvém vzduchu vám pročistí mysl a jistě příznivě zapůsobí i na vaše (o vánocích tolik namáhané) trávicí ústrojí. Nezapomeňte, že nejen přebytek jídla a sladkostí, ale i nedostatek pohybu je právě příčinou novoročních přebytečných kil, a zbavit se jich nám může někdy trvat až do léta.

 

Daří se vám i během Vánoc udržet svou váhu, nebo každoročně po novém roce začínáte hubnout?

Jak zůstat fit o vánočních svátcích patří do témat
 • Ditka 25.12.2017 13:16:46

  Já se letos hecla, mám od svet-zdravi.cz plán a snažím se ho co nejvíce držet i přes svátky. Případné cukroví a jin prohřešky kompenzuji procházkami a jinými aktivitami.

 • Eva 24.12.2017 16:06:57

  Svátky sotva začaly, ale vidím to tak, že letos fit nezůstanu ani za nic. A to mi i doktorka říkala, ať se krotím :(

 • Lenka 21.12.2017 22:25:32

  Přes vánoce? nemožné :D některý rok si snad něco zhubnu do zásoby předem, ať mám klid

 • Andrea 18.12.2017 18:57:51

  Aspoň se snažím krom cukroví jíst i ovoce a zeleninu, pohyb taky nějaký mám, ale stejně bude na nový rok váha výš.

 • vánoce a váha kulimirka 26.12.2010 23:24:34

  myslím ,že dopřát si nějaké sladké je běžné ale s mírou ,lehce se jí a těžce se zhazuje

 • Po Vánocích novina 22.12.2010 21:01:41

  Každoročně po Vánocích o něco přiberu, pak mám co dělat dostat to dolů ..


Nadváha a obezita patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Nadváha a obezita

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku