Hlavní příčiny obezity u dětí

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Dnes již není výjimkou, že děti ve škole dostávají nebo si kupují zdravou a výživnou svačinu. Stejně častý je však i opačný jev – kantýna se spoustou nezdravých a tučných „rychlojídel“ v kombinaci s automatem na Coca-Colu. Dětem taková svačina jistě chutná více, jenže dětský organismus není schopný všechny kalorie a cukry vstřebat, navíc dětem často chybí pro spalování velmi důležitý pohyb. Nezřídka se nám tedy naskýtá obraz obtloustlých, často až obézních dětí.

Základem je snídaně

Všimli jste si, kolik dětí, a také dospělých, ráno nesnídá? Někdo nemá čas, jiný tvrdí, že nemá hlad, další spoléhá na to, že si něco koupí cestou do práce.

Jenže naše tělo je po celé noci bez jídla vyhládlé a hladem vystresované a přesto, že je odpočaté spánkem, potřebuje něčím nastartovat a nabudit.

Náš mozek potřebuje ke své činnosti glukózu, proto je tak důležité snídat – nejlépe co nejdříve po probuzení.

Vhodná snídaně

Pro zdravý start do nového dne se doporučuje celozrnné pečivo, cereální výrobky, šunka, sýr cottage, jogurt, tvaroh apod. Ideální je také čerstvá zelenina a ovocný nebo bylinkový čaj, hořký nebo jen lehce slazený, nejlépe hnědým cukrem nebo medem.

Zelený ani černý čaj není pro děti dobrý kvůli obsahu teinu, tedy složce, která se svým složením podobá kofeinu. Dále je k snídani vhodné mléko nebo stoprocentní ovocný či zeleninový džus.

Svačina do školy

Opět je vhodné celozrnné pečivo se šunkou nebo sýrem, mléčný výrobek v podobě jogurtu či zakysaného výrobku a ovoce.

Oběd ve škole? Mami ne, já nechci…

Dětem obecně ve školních jídelnách příliš nechutná. Někdy je to oprávněné, ale často jen proto, že nechutná kamarádovi. Jeden spolužák řekne „fuj“ a ostatní ani neochutnají.

Tomu se dá těžko zabránit, důležité je své děti vést k pravidelnému a zdravému stravování již od útlého věku a snažit se předejít situacím, kdy děti navštěvují po vyučování fast foody nebo stánky s párkem v rohlíku a smaženým sýrem v housce s tatarkou.

Když je dítě obézní…

Tlusté děti bývají terčem posměchu a to bez ohledu na to, zda jsou to nepřekonatelní jedlíci, nebo za svůj hendikep vůbec nemohou. Děti toto zkrátka nerozlišují a svým posmíváním a popichováním mohou spolužákovi přivodit nepříjemné mindráky.

Co s tím? Děti do cca 10 let mají šanci, že ze své tloušťky takříkajíc vyrostou, ale i tak je dobré mít jejich stravování pod kontrolou a hlídat, co kdy a jak jedí. Starší děti je už ale nutno v případě jejich nadváhy nebo obezity podrobit přísnějšímu redukčnímu režimu.

Výhodou je, že metabolismus u mladistvých pracuje rychleji než v pozdějším věku, takže dětem se hubne relativně snadněji než dospělým.

Jednoduché to ovšem není ani tak a není radno tento problém podceňovat. Každopádně je nejdůležitější převýšit energetický výdej nad příjmem.

Pozor na nedostatek spánku

Pokud dítě málo spí, je více unavené, a nemá tak dostatek energie na pohyb a už vůbec ne na fyzicky náročnější sporty. Únavu pak zahání jídlem a sladkostmi, které však dodají tělu energii jen na krátký okamžik a dítě se ocitá v bludném kruhu.

V první řadě je tedy potřeba dohlédnout na spánkový režim dítěte.

 

Jak dbáte na stravování svých dětí? Podělte se o své tipy na zdravou svačinu.

Hlavní příčiny obezity u dětí patří do témat
 • nevíme si rady Šárka 22.03.2014 08:38:41

  My v rodině se vyhýbáme fastfoodům. Jestli si koupíme pizzu a podobné věci jednou do roka můžeme být rádi. A přesto můj osmiletý bratr má silnou obezitu. Jídlo má pravidelné, pohyb taky má(fotbalové treningy, doma rotoped), ale když se kolikrát bojíte vyjít vy sami ven, už vidím jak budete pouštět samotné děti a nemít je pod dozorem...A bohužel také nepatříme mezi rodiny, které by si mohli dovolit dát tolik peněz za něco co by mohlo být zdravé...Ale raději si to zdravé udělame z obyčejných věcí. Výdyť i to přeci jde...U některých to funguje, tak proč u nás ne????

 • Hanka 22.10.2013 14:16:03

  O obezitě dětí se teďhodně mluví, ale podle měje to hlavně o tom, žerodiče nemají na děti čas.My doma nejíme nějak extrazdravě, často grilujeme,zamilovali jsme si třebatyhle krkovičky:http://www.grilykrby.cz/recepty-na-grilovani/veprove-na-grilu/grilovana-krkovice/. Aleděti tlusté nemáme. Jedípravidelně, co si řeknou,jídlo do nich netlačíme,ale nenutíme je ani doničeho extra zdravého. Poškole běhají pořád venkua s váhou jsme nikdyproblémy neměli. Pokud budedítě sedět celý den upočítače, nemůžeme sedivit, že dodanou energiinevydá

 • Hlavní příčinou obezity vapanc 23.09.2013 12:37:19

  je nedostatek pohybu.To mi nikdo nevymluví,samozřejmě,něco jiného je zdravotní problém.

 • bejvávalo Bera 22.09.2013 07:47:53

  Naprosto jiná doba, za mých časů byly odpoledne volná hřiště u škol a odpolední kroužky tzv. pohybovky. Za pár korun byl sport pro všechny. Dnes je pro učitele problém i hlídat děti o přestávkách ve škole, o aktivitě po vyučování ani nemluvím......

 • Za vším hledej jídlo a pohyb ! Pavel Kozelský 21.09.2013 12:38:39

  Je to jen o množství a kvalitě konzumovaného jídla a o množství pohybu. Prostě a stručně, nežrat a mít pravidený pohyb.

  Leč dněšní doba vede k tomu, že jedny děti jsou rodiči zanedbávány , celý den sedí u počítače, jí k čemu se dostanou a ty druhé naopak jsou přetíženy kroužky a nároky rodičů na ně kladené. Ti první logicky tloustnou, ti druzí logicky řeší svou nedokonalost před rodiči přejídáním. Prostě je to o rodině, o dětství a dospívání a o okolí, které dává příklad.

  Za mých studií jsme hodili tašku do kouta a šli hrát v létě fotabal, v zimě hokej. Dnes jsou plácky prázdné. Všichni hledí do svých elektronických hraček a píší zmatené komentáře. Tak promiňte, že otravuji i Vás.


Nadváha a obezita patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Nadváha a obezita

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku