Bariatrická chirurgie aneb operační léčba obezity

Máte problémy s nadváhou a dlouhodobě nepomáhají diety, cílená cvičení a dokonce ani léky? Máte strach ze zdravotních potíží, které jsou s obezitou spojené? Přesahuje váš index tělesné hmotnosti (BMI) hodnotu 30? Pak možná uvažujete o možnostech chirurgické léčby vašeho problému, které vám nastíníme v dnešním článku.

Bariatrická chirurgie nabízí několik typů operačních výkonů, které mohou pomoci pacientům trpícím obezitou a s ní spojenými problémy. Každá takováto operace je však podle odborníků teprve začátkem jejich boje s obezitou. Pokud nebudou nadále dodržovat doporučení lékařů a přísný režim, nadměrná kila a zdravotní rizika se dříve nebo později vrátí.

Obezita je nemoc!

K obezitě je nutné přistupovat nejen jako k estetickému problému, který může mít za následek zhoršující se společenské uplatnění, ale především jako k nemoci, která může vést k vážným zdravotním komplikacím. Toto vedou nyní v patrnosti i zdravotní pojišťovny, které hradí bariatrické výkony rizikovým pacientům obvykle v plné výši. Průvodní nemocí obezity je například cukrovka, kterou se však právě bariatrickým výkonem rovněž daří odstranit.

Chirurgické výkony zaměřené na snížení hmotnosti a zmenšení rizik spojených s obezitou

Po selhání metod konzervativní léčby a po zvážení všech možností vám specialisté mohou k vyřešení vašeho problému nabídnout např. některý z těchto chirurgických výkonů:

 • bandáž žaludku - zmenšení objemu žaludku tzv. přepásáním v jeho horní části
 • bypass žaludku - mění napojení tenkého střeva na žaludek, čímž omezí vstřebávání živin. Jde o složitější a efektivnější zákrok určený pacientům s těžkou obezitou.
 • "sleeve" resekce žaludku (tubulizace) - odstranění části velkého zakřivení žaludku, čímž dochází k jeho zmenšení i ke snížení produkce některých hormonálních látek, dochází tak k úbytku na váze, ale i k poklesu krevního tlaku či k úpravě diabetu
 • plikace žaludku - novější způsob operace, který spočívá ve zmenšení objemu žaludku tzv. zahrnutím jeho stěny dovnitř a prošitím stehy, nebo uzavřením svorkami, výhodou operace je i možnost návratnosti do původního stavu, neboť celý žaludek zůstává tímto zákrokem zachován

Operace jsou prováděny laparoskopicky, jejich nezbytnou součástí je však nadále trvající zdravá životospráva, úprava jídelníčku a pohyb.

Výpočet BMI

Pro výpočet vašeho BMI (Body Mass Index) vám poslouží například online kalkulačky, kterých najdete na internetu víc než dost. Stačí zadat údaje o vaší výšce a tělesné hmotnosti a hned budete vědět, jak jste na tom s nadváhou. Uvedené tabulky vás dále obeznámí se zdravotními riziky, která se vás mohou začít týkat a také se způsoby, jak se jim vyvarovat. Pro přesnější výpočet hodnoty vašeho BMI, který bude založen i na dalších informacích o vaší osobě, stejně jako ohledně dalších informací a případné pomoci s vaším konkrétním problémem ve věcech nadváhy a obezity, navštivte lékaře či výživového poradce.

Foto: Pixabay.com

Bariatrická chirurgie aneb operační léčba obezity patří do témat
 • bandaz zaludku Milan Spisiak 10.04.2016 21:20:11

  Dobry den lidicky prosim vas nevite kontakt na bariatrickou nemocnici v karlovych varech?Chci podstoupit bandaz zaludku dekuji milan

 • Janka 09.11.2015 20:34:43

  Co je ta piperina? Hádám, že je to nejmodnější způsob hubnutí ale jak to funguje?

 • sarka 04.11.2015 17:32:15

  použivala jsem loni tablet s piperinou a fungovaly moc dobře, taky mohu dopručit!

 • Pavla 08.10.2015 19:07:40

  Kamarádka vyzkoušela ty tablety a řikala že jsou účinné

 • apolenka 07.10.2015 20:39:49

  Ja znám takové tablety Piperine Forte. Fakt dobré!

 • Samanta 07.10.2015 20:38:39

  Holky! No víte, ted' je hodně možností. Vím že dieta a cvičeni nefungují pro každého a proto si myslím že tablety jsou dobrý způsob. Urcitě lepší než operace. Nevím jenom ktere jsou dobré protože jsem nikdy nic takového nebralá.

 • evička 07.10.2015 20:35:32

  Ja bych také operace nechtěla a jsem opravdu obezná. Co dělat?

 • tablety Pola 07.10.2015 20:33:12

  Ja si myslím, že operační lečba je poslední krok. Když už nic nefunguje. Nejdřiv dieta cvičení a tak dal.

  • Re: tablety Veronika 07.10.2015 20:34:30

   Jo! Souhlasím se s Vami.. ja bych si operace neudělala


Nadváha a obezita patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Nadváha a obezita

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku